Gizem Kayahan 16 Nisan 1993, Bursa doğumlu. İlkokul ve liseyi Yalova’da tamamladı. Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Lisans derecesi; İngiltere, University of East Anglia Medya ve Kültürel Siyaset Yüksek Lisans derecesi mezunu. Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi, Siyasal ve Toplumsal Düşünceler Bölümünde doktora tezini yazıyor.

Bir dönem konservatuara gittiğinden gitar, piyano ve flüt çalıyor, aynı bir müzik grubunun solistliğini yapıyor.

Zihin haritası, hafıza teknikleri, hızlı okuma teknikleri eğitmeni. Bir dönem Üstün Zekalılar Merkezinde yaratıcı yazarlık dersleri verdi ve Yeditepe Üniversitesi Mezunlarla İletişim’de Mezunlar Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini ve editörlüğünü yaptı.

Lisanslı dalgıç, vücut geliştirme & fitness antrenörü, postür analizi ve düzeltici egzersiz uzmanı.

2015 yılında dördüncü baskısını yapan ilk romanı Denizin Külleri’ni on beş yaşında yazmaya başladı. Kitap, 2010 yılı Mayıs ayında Gizem, on yedi yaşındayken yayımlandı ve ona Türkiye’nin en genç yazarları ünvanını ünvanını verdi. Şu anda ikinci baskısını yapan ikinci romanı Sensizlik Esiyor Yüreğimde 2011 Mart ayında, Gizem, on sekiz yaşındayken yayımlandı. Yazarın üçüncü romanı Sözyaşları ise 2013 yılında çıktı. Genç yazar, ayrıca geliri sokak çocuklarına giden, ikinci baskısını yapmış olan Kırlangıç Ağıdı isimli kitapta, Sırat-ı Aşk ve Anlattım Kitap Oldu isimli kitaplarda birer hikayesiyle yer alıyor.

Genç yazar şu anda yaşanmış bir hikayeyi konu alan dördüncü romanının yazımını sürdürüyor.